EUROMIAD 90CM T-SHAPE CANOPY RANGEHOOD MATTE BLACK
- Regular price
- $969.00
- SALE
- $969.00
- Regular price
-
$969.00 - Unit price
- /per
SALE
Sold out
Tax included.
EUROMIAD 90CM T-SHAPE CANOPY RANGEHOOD MATTE BLACK
Features List:
MATT BLACK WITH BLACK GLASS FASCIA, 1000m3/h AIR EXTRACTION, 4 SPEED TOUCH CONTROL, 2 X LED STRIP LIGHTING, 3 X BLACK BAFFLE FILTERS
Specifications
| Warranty | 24 Months |
|---|---|
| Product Description | EUROMIAD 90CM T-SHAPE CANOPY RANGEHOOD MATTE BLACK |
| Country of Manufacture | CHINA |
| Product Colour/Finish | MATTE BLACK WITH BLACK GLASS FASCIA |
| Dimensions (WxHxD) | 900 X 550-1030 X 505mm |
| Individual Carton Size (WxHxD) | 955 X 570 X 390mm |
| CARTON WEIGHT (kg) | 20kgs |
| Weight (kg) | 18kgs |
Features
| Boost Setting | |
|---|---|
| Grease Filter Indicator | |
| Grease Filters are Dishwasher Friendly | Yes |
| Light Type & Power | 1 X LED, 3.5W |
| Required Ducting Diameter | 150mm |
| Can be externally Vented | |
| Recirculation Kit included | |
| Duct Kit included | |
| Can be Recirculated | Yes |
| Current (A) | 10A |
| Connection Rating (w) | 383.5W |
| Frequency (Hz) | 50Hz |
| Length of Plug (cm) | 100cm |
| Voltage (v) | 220-240V |
| Electrical Connection | 10A plug |
| Noise Level (db) |
Adding product to your cart
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device