EUROMIAD 52CM UNDERMOUNT RANGEHOOD BLACK GLASS
- Regular price
- $929.00
- SALE
- $929.00
- Regular price
-
$929.00 - Unit price
- /per
SALE
Sold out
Tax included.
EUROMIAD 52CM UNDERMOUNT RANGEHOOD BLACK GLASS
Features List:
BLACK TEMPERED GLASS FASCIA, 1000m3/h AIR EXTRACTION, LED BACKLIT TOUCH CONTROLS, 3 X FAN SPEEDS, STRIP LED LIGHTING, MESH FILTERS WITH PERIMETER ASPIRATION
Specifications
| Warranty | 24 Months |
|---|---|
| Product Description | EUROMIAD 52CM UNDERMOUNT RANGEHOOD BLACK GLASS |
| Country of Manufacture | |
| Product Colour/Finish | BLACK TEMPERED GLASS |
| Dimensions (WxHxD) | 520 X 305 X 296mm |
| Individual Carton Size (WxHxD) | 565 X 410 X 340mm |
| CARTON WEIGHT (kg) | 11.5kgs |
| Weight (kg) | 9.5kgs |
Features
| Boost Setting | |
|---|---|
| Grease Filter Indicator | |
| Grease Filters are Dishwasher Friendly | Yes |
| Light Type & Power | LED STRIP, 4W |
| Required Ducting Diameter | 150mm |
| Can be externally Vented | |
| Recirculation Kit included | |
| Duct Kit included | |
| Can be Recirculated | |
| Current (A) | 10A |
| Connection Rating (w) | 270W |
| Frequency (Hz) | 50Hz |
| Length of Plug (cm) | 150cm |
| Voltage (v) | 220-240V |
| Electrical Connection | 10A plug |
| Noise Level (db) | 60dB |
Adding product to your cart
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device