EUROMAID 60CM FREESTANDING DISHWASHER, 14 PLACE SETTINGS, STAINLESS STEEL
- Regular price
- $799.00
- SALE
- $799.00
- Regular price
-
$799.00 - Unit price
- /per
SALE
Sold out
Tax included.
EUROMAID 60CM FREESTANDING DISHWASHER, 14 PLACE SETTINGS, STAINLESS STEEL
Features List:
6 WASH PROGRAMS, 14 PLACE SETTINGS, DELAY START, HALF LOAD, MINI SIDE TRAY AND SLIDING CUTLERY BASKET
Specifications
| Warranty | 24 Months |
|---|---|
| Product Description | EUROMAID 60CM FREESTANDING DISHWASHER, 14 PLACE SETTINGS, STAINLESS STEEL |
| Country of Manufacture | CHINA |
| Product Colour/Finish | STAINLESS STEEL |
| Dimensions (WxHxD) | 598 X -845-860 X 595mm |
| Individual Carton Size (WxHxD) | 645 X 871 X 645mm |
| PACKAGED WEIGHT (kg) | 42 |
| Weight (kg) | 38.5 |
Features
| Energy Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Noise Level (dB) | 49dB |
| Water Star Rating | 4.5 Star |
| Wifi Connectivitiy | No |
| Display type | LED INDICATORS |
| Time left indicator | Yes |
| In-built water softener | |
| Fan Assisted Drying Cycle | No |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Key Lock | |
| Flood Protection System | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
| Economy Programme or Setting | |
| Delayed Start |
Installation
| Requires own furniture door | No |
|---|---|
| Adjustable Feet | Yes |
| Cold Inlet | Yes |
| Current (A) | 10A |
| Connection Rating (W) | 2100W |
| Frequency (Hz) | 50Hz |
| Length of Plug (cm) | |
| Drain Hose Length (cm) | |
| Inlet Hose Length (cm) | |
| Voltage (v) | 220-240V |
Adding product to your cart
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device