SMEG FAB28 50's Style Dolce & Gabbana Retro Refrigerator 270L Right Hand Hinge
- Regular price
- $12,999.00
- SALE
- $12,999.00
- Regular price
-
$12,999.00 - Unit price
- /per
SALE
Sold out
Tax included.
Like other timeless designs, the original Smeg FAB refrigerator is more than just a mere fridge. It's the focal point of the kitchen, bringing together unquestionable style and premium performance. Always evocative and eclectic, FAB fridges have become standard bearers for Made in Italy design all over the world with their inimitable blend of artistry and functionality. Set the optimal conditions for a variety of food and beverages with Smeg s electronic temperature control display. At the touch of a button, accurately monitor temperature for fridge and freezer with a simple to use dial control.
- ICONIC RETRO DETAILS
- ELECTRO-MECHANICAL TEMPERATURE CONTROL
- MULTI-FLOW COOLING SYSTEMS
- ELEGANT INTERNAL FINISHES
- CHROME HANDLE
- PERFECT BLEND OF DESIGN & FUNCTIONALITY
Specifications
| Warranty | 60 Months |
|---|---|
| Product Series | 50'S STYLE |
| Country of Manufacture | Italy |
| Product Colour/Finish | Multi |
| Dimensions (WxHxD) | 600x1530x768mm |
| Individual Carton Size (WxHxD) | 685x1660x860mm |
| CARTON WEIGHT (kg) | 85.6 |
| Weight (kg) | 90.0 |
Features
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Wifi Connectivity - Y/N | No |
| Display Type | Electronic push button |
| Ice & Water - Y/N | No |
| Temperate Control - Y/N | Yes |
| Frost Free - Y/N | Yes |
| Door Open Alert - Y/N | Yes |
| Crushed Ice - Y/N | No |
| Soft Close Door Hinges - Y/N | No |
| Auto Ice Maker - Y/N | No |
| Total Capacity Gross (L) | 270L |
| Ice Maker Location | N/A |
| Bottle Storage Rack(s) - Y/N | No |
| Dairy Compartment - Y/N | Yes |
| Egg Tray - Y/N | No |
| Fridge Capacity Gross (L) | 244L |
| Fridge Default Hinge Position | RIGHT |
| Fridge Adjustable Shevles | 3 |
| Crisper Bins | 1 |
| Number of Door Shelves | 5 |
Freezer Features
| Fast Freeze - Y/N | No |
|---|---|
| Ice Cube Tray - Y/N | Yes |
| Freezer Capacity Gross (L) | 26L |
| Freezer Default Hinge Position | N/A |
| Freezer Adjustable Shelves | - |
| Freezer Total Number of Shelves | 1 |
Installation
| Requires own Furniture Door - Y/N | No |
|---|---|
| Adjustable Feet- Y/N | Yes |
| Reversible Door - Y/N | No |
| Frequency (Hz) | 50Hz |
| Voltage (V) | 220-240V |
| Annual Energy Consumption (kWh) | 206kWh |
| Noise Level (dBA) | 38dBA |
Adding product to your cart
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device






