SMEG Classic Pyro 6 Burner Dual Fuel Freestanding Cooker 90cm Stainless Steel
- Regular price
- $5,999.00
- SALE
- $5,999.00
- Regular price
-
$5,999.00 - Unit price
- /per
SALE
Sold out
Tax included.
This pyrolytic freestanding cooker enables self-expression in the kitchen. A large capacity oven with 5x shelf positions and 10 functions including static, fan forced, grill and more. Plus, a powerful gas cooktop with 6 burners and cast iron trivets, makes cooking with multiple pots and pans simple, providing endless cooking options at your fingertips.
Specifications
| Warranty | 24 Months |
|---|---|
| Product Colour / Finish | Silver / Stainless Steel |
| Country of Manufacture | Italy |
| Product Description | SMEG Classic Pyro 6 Burner Dual Fuel Freestanding Cooker 90cm Stainless Steel |
Dimensions
| Dimensions (WxHxD) | 900x879-919x600mm |
|---|---|
| INDIVIDUAL CARTON SIZE (WxHxD) | 960x860x670mm |
| PACKAGED WEIGHT (kg) | 92.6 |
| Weight (kg) | 82.3 |
Features
| Residual Heat Indicator | No |
|---|---|
| Boost Setting | No |
| Trivet Material |
Cast Iron |
| Simmer / Gentle Heat Setting | Yes |
| Zone Bridging | No |
| Number of Zones / Burners | 6 |
| Pan Detection | No |
| Timer | Yes |
Adding product to your cart
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device






