SMEG Sapphire Fully Integrated 60cm Dishwasher
- Regular price
- $2,299.00
- SALE
- $2,299.00
- Regular price
-
$2,299.00 - Unit price
- /per
SALE
Sold out
Tax included.
SMEG's orbital wash system has a major spray arm and satellite spray arm which spins ten times for every single revolution of the major spray arm to ensure water is thoroughly distributed in-between every piece in the wash for exceptional results. High-temperature washing programme. The 75° rinse guarantees the removal of 99.9% of germs and bacteria, making it ideal for sanitising cutting boards and baby s bottles. In addition to saving energy, it ensures perfect drying of the dishes by opening the door automatically at the end of the wash cycle.
Features List:
ORBITAL WASH, DRY ASSIST & AUTO DOOR OPENING, FULL EXPRESS 60MIN, DELAY TIMER, CHILD SAFETY LOCK, ACTIVE AQUASTOP
Specifications
| Warranty | 60 Months |
|---|---|
| Product Description | SMEG Sapphire Fully Integrated 60cm Dishwasher |
| Country of Manufacture | Italy |
| Product Colour/Finish | Black |
| Dimensions (WxHxD) | 598x818x570mm |
| Individual Carton Size (WxHxD) | 650x890x670mm |
| PACKAGED WEIGHT (kg) | 44.0 |
| Weight (kg) | 41.0 |
Features
| Energy Star Rating | 4 |
|---|---|
| Noise Level (dB) | 47dBa |
| Water Star Rating | 5 |
| Wifi Connectivitiy | No |
| Display type | BUTTONS |
| Time left indicator | Yes |
| In-built water softener | Yes |
| Fan Assisted Drying Cycle | Yes |
| Rinse-Aid Indicator | Yes |
| Key Lock | Yes |
| Flood Protection System | Yes |
| Cutlery Basket | Yes |
Installation
| Requires own furniture door | No |
|---|---|
| Adjustable Feet | Yes |
| Cold Inlet | Yes |
| Current (A) | 10A |
| Connection Rating (W) | 1800W |
| Frequency (Hz) | 50Hz |
| Length of Plug (cm) | 140cm |
| Drain Hose Length (cm) | - |
| Inlet Hose Length (cm) | - |
| Voltage (v) | 220-240V |
Adding product to your cart
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device